„MOJE MIASTO BŁONIE… POWSTANIE WARSZAWSKIE 1944”

            09 października szóstoklasiści pod opieką p. Justyny Michty wybrali się na wycieczkę do Błonia. Co prawda bywają tam na co dzień, ale w Muzeum Ziemi Błońskiej byli pierwszy raz. Muzeum mieści się w dawnej Poniatówce i udostępnia ciekawe zbiory eksponatów – na wystawach stałych i czasowych.

My obejrzeliśmy czasową wystawę poświęconą powstaniu warszawskiemu, w którym niemały udział mieli błonianie i samo Błonie. Przez Błonie właśnie, jak się dowiedzieliśmy, przeszło 30 000 powstańców, tu też członkowie Rady Głównej Opiekuńczej organizowali pomoc żywieniową ( ok. 2 000 porcji dziennie), pomoc medyczną – przy ulicy Warszawskiej znajdował się szpital. Dziś w tym miejscu zobaczymy pamiątkową tablicę.

Uczniowie z uwagą poznawali historię swojego miasta i kraju. Dowiedzieli się, że rondo funkcjonujące w Błoniu ( na trasie do Rokitna) nosi nazwę „Bagno”, a jest to pozostały po wojnie kryptonim tego miejsca.

Wycieczka spełniła cele edukacyjne, sprawiła też niemałą radość – po drodze zatrzymaliśmy się na małą rozrywkę w Parku „Bajka”. Podróż pociągiem omijanym na co dzień również sprawiła uciechę.

Muzeum Ziemi Błońskiej zaprasza na wystawy stałe i na warsztaty.

                                                                                              Justyna Michta