Zjazd Liderów MegaMisja

W dniach 22-23.09.2017r odbył się Zjazd Liderów MegaMisja w Hotelu Lord w Warszawie, w którym brała udział p. Elżbieta Sakowska. W zjeździe brało udział 250 osób z całej Polski. Uroczystość rozpoczęła się 22 września b.r. około godz.10:30 rejestracją wszystkich uczestników.

Kolejki były ogromne, ale cierpliwie każdy czekał na swoją kolej. Podczas rejestracji dowiedzieliśmy się, że Zjazd Liderów MegaMisji jest jedną wielką grą, która nazywa się Misja a za zadanie ma zintegrowanie wszystkich uczestników. W grze przewidzianych było 7 zadań, za które przyznawane były punkty. Okazało się, że wszyscy uczestnicy zostali podzielenie na 27 grup. Pierwszym zadaniem było znalezienie wśród wszystkich zebranych 250 liderów swoją grupę, która charakteryzowała się danym numerem Team na identyfikatorach, które dostaliśmy podczas rejestracji.Pomysłów na odnalezienie członków swojej grupy było bardzo dużo. Najpopularniejszą metodą i naszą też okazało się napisanie dużymi literami numeru swojej grupy na kartce i trzymanie jej w górze. Po dłuższym wyczekiwaniu zaczęli schodzić się członkowie naszej grupy – Team17. Po rejestracji i zebraniu grupy przyszedł czas na przywitanie i otwarcie Zjazdu przez organizatorów. Odbyła się prezentacja programu MegaMisja i innych programów Fundacji Orange, która jest organizatorem MegaMisji oraz całego zjazdu. Następnie odbyła się Debata „Jak rozwijać kompetencje przyszłości?”, którą prowadziła znana dziennikarka Radia Zet pani Justyna Dżbik-Kluge. W międzyczasie wszystkie grupy rozwiązywały przydzielone zadania z gry, a zostało ich jeszcze 6. Oto one:

Dyskutujemy – należało zalogować się na platformę MegaMisji i stworzyć w Strefie Wychowawców wątek, zadając pytanie nawiązujące do treści poruszanych podczas Zjazdu.

Co Ty wiesz o MegaMisji? – zadanie przygotowane było w formie quiz’u, które sprawdzało naszą wiedzą na temat programu.

Poznajcie się! – Każda z grup miała przypisaną sylabę, należało odnaleźć grupy Team 18, 19,20 i dowiedzieć się, jakie są ich sylaby. Z zebranych sylab trzeba było ułożyć hasło i wysłać je na wskazany numer. Z zebranych sylab wyszło nam hasło: BEZPIECZEŃSTWO.

Łamiemy kody (QR) – w przestrzeni hotelu było ukrytych 5 kodów QR. Naszym zadaniem było odnalezienie ich, zeskanowanie aplikacją do kodów QR i odgadnięcie co jest na obrazku.

Ślad na ścianie – w pobliżu Cyfrowego Laboratorium znajdowała się tzw. Ściana Wrażeń, na której można było zapisywać refleksje, emocje i przemyślenia związane ze Zjazdem. Musieliśmy odnaleźć fragment podpisany „Strefa Zespołów” i zostawić tam wiadomość od siebie do Fundacji Orange.

„Co dwie głowy…”. Ostatnim zadaniem było wykonanie wspólnego zdjęcia w tzw. Foto-budce. Należało zgromadzić na jednym zdjęciu jak najwięcej głów ludzi (ze swojej lub innych grup) i przypiąć do Ściany Wrażeń.

 

Ostatnim punktem Zjazdu w dniu 22.09.17r. było Word Cafe – na której odbyła się sesja wymiany doświadczeń. Pierwszy dzień zjazdu zakończył    wieczorem     o   godz. 19:00. Kolejny dzień Zjazdu (w sobotę 23.09.17r.) rozpoczął się o godz. 9:30. Jako pierwszy punkt omawiany był Przewodnik po MagaMisji. Później omawiana była Współpraca z rodzicami i otoczeniem zewnętrznym w świetlicach szkolnych i klasach I – III szkoły podstawowej.
Z teorii, metodyki i praktyki. W wykładzie brały udział trzy Team liderki, które są w programie MegaMisja od
I edycji. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych i praktycznych wskazówek oraz metod prowadzenia zajęć z dziećmi. Później dowiedzieliśmy się o wykorzystywaniu grywalizacji w budowaniu zaangażowania. Kolejnym punktem spotkania były warsztaty symultaniczne – każda osoba przed zjazdem deklarowała co nowego chciałaby poznać. Ja brałam udział w warsztatach symultanicznych – pierwsze kroki w programowaniu. Zajęcia prowadziła pani Joanna Panasewicz. Poznałam gry, które mogą wprowadzić dzieci w programowanie, m.in. „Makey Makey”, „Instrukcja robienia kanapki z dżemu”, „ZAPROGRAMOWANI”, „Zabawy z kodami”, „Psotnik malarzem”, „SUDOKU –
z kolorowymi karteczkami”, „Mucha”, „Organizacja przestrzeni” i wiele innych. Zabawa była świetna, jak również gry, których się nauczyłam i mam zamiar przekazać je dzieciom z naszej szkoły. Po warsztatach był kolejny wykład na temat „Pasji w pracy nauczyciela”. Ostatnim punktem Zjazdu było podsumowanie i zakończenie zjazdu,
w którym były rozstrzygnięte wyniki gry Misja: Integracja. Wszystkie grupy uzyskały podobną ilość punktów ale najlepszy okazał się Team10. Gratulacje dla Was i dla wszystkich liderów z MegaMisji. Całość zakończyła się około godz.15:15. Oby więcej tak wspaniałych spotkań.