Dnia 27 listopada uczniowie klasy IIB i III SP byli na wycieczce w Łodzi. Opiekę nad dziećmi sprawowali: pani Grażyna Jodłowska, pan Piotr Kamiński oraz pan Tomasz Mariański. Humor nie opuszczał uczestników wycieczki przez cały czas.
O godzinie 12.00 dotarliśmy do Muzeum Animacji „Semafor”. Na początku wzięliśmy udział w warsztatach edukacyjnych. Podzieleni na trzy grupy stworzyliśmy swojego wężowego bohatera z plasteliny oraz labirynt z kloców. Następnie nakręciliśmy krótkie filmiki ze swoim bohaterem w roli głównej. Po nakręceniu filmów wszyscy obejrzeliśmy przygody „ZajączkaParauszka”.
Pani przewodnik i Miś Uszatek, Colargol, Pik Pok, Filemon i inne postacie bajkowe wprowadziły nas w magiczny świat animacji. Wszyscy zobaczyliśmy jak powstaje film, jak wygląda kamera poklatkowa, plan filmowy i wieloplan. Interaktywne gry i zabawy oraz stanowisko do stworzenia animacji zmieniły zwiedzanie w niezwykłą przygodę. Spotkaliśmy także Pingwina Pik-Poka, Pacyka i wielu innych bohaterów animacji Se-ma-fora. Rarytasem wśród nich była lalka Misia Uszatka z 1962 roku.
Wyglądała ona zupełnie inaczej niż te późniejsze, znane z serialu o przygodach Misia. Na wystawie zobaczyliśmy również rysunki projektów i modeli lalek oraz konstrukcje. Wszystkich zainteresował eksponat pokazujący przekrój przez Misia – jednego z bohaterów serialu „Zajączek Parauszek”. Dzięki niemu każdy mógł dowiedzieć się co kryje w sobie lalka grająca w telewizji czy kinie. Naszą uwagę pochłonęła scenografia z oscarowego „Piotrusia i Wilka”, filmów „Danny Boy” oraz „Ichthys”. Bardzo spodobały się wszystkim hiperrealistyczne, ręcznie wykonane dwucentymetrowe buteleczki i siekiera wielkości zapałki, ułożone na ganku niewielkiej syberyjskiej chatki, jak też miasto jak ze snu zamieszkane przez bezgłowe postacie.
Z muzeum wyszliśmy bardzo zadowoleni i uśmiechnięci.
Kolejnym punktem programu naszej wycieczki było Centrum Nauki Experymentarium. Experymentarium to interaktywna wystawa, pełna przyrządów i stanowisk, które umożliwiają samodzielne poznanie działania zjawisk.
Tu zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Zwiedzanie z paniami przewodnik zaczęliśmy od „Kosmicznego Tunelu” o długości 6m i szerokości 3 m, który dostarczył nam niezapomnianych emocji. Wchodząc do tunelu mieliśmy wrażenie obcowania z fantazyjną przestrzenią kosmiczną, traciliśmy grunt pod nogami, widzieliśmy wirujący miraż kolorów
i świateł. Tunel sprawił, że na kilkanaście sekund doświadczyliśmy uniesienia nad ziemią, traciliśmy punkt odniesienia i daliśmy ponieść się iluzorycznej grze świateł, barw i dźwięków. Wewnątrz tunelu znajdują się fluorescencyjne wzory graficzne. Tunel obracał się, a my wchodząc do środka i staliśmy na mostku. Mostek pozostał nieruchomy, ale tunel wokół nas wciąż się kręcił sprawiając, że doświadczyliśmy bliżej nieokreślonego i trudnego do zdefiniowania wrażenia i zachwiania równowagi.
Następnie panie, które nas oprowadzały, wyjaśniły w przystępny sposób najbardziej skomplikowane zjawiska, zachęcając nas do własnych badań. Po zakończeniu mogliśmy samodzielnie doświadczać działania wszystkich pomocy i indywidualnie przeprowadzać doświadczenia.
Bardzo nam się podobało w Experymentarium, które było ostatnim punktem naszej wycieczki.