Wycieczka klasowa 5a

13 grudnia 2017 roku klasa 5a wybrała się z wychowawczynią Justyną Michtą oraz panią katechetką – Katarzyną Wojcieszek na wycieczkę do Warszawy. Był to niecodzienny wyjazd, który dostarczył moc pozytywnych wrażeń i z pewnością przyczynił się do integracji zespołu klasowego.

Do Warszawy dojechaliśmy pociągiem, a po mieście podróżowaliśmy tramwajami, co wzbudziło wiele radości, bo niejeden z uczniów jechał tramwajem pierwszy raz.

W programie była wizyta w teatrze Roma. Oglądaliśmy spektakl „Księga dżungli”. Mogliśmy porównać wizję reżysera z treścią niedawno omawianej książki. Przedstawienie było o tyle bardziej interesujące, iż główną rolę grał chłopiec – rówieśnik naszych piątoklasistów. Pierwsze spostrzeżenie warto zacytować: „Proszę pani, a jak on się nauczył tak długiej roli?”.

Po spektaklu uczestniczyliśmy w lekcji historii w znanym już nam Przystanku Historia. Zajęcia dotyczyły stanu wojennego, który został ogłoszony właśnie 13 grudnia. Dla dzieci pewne sprawy w ogóle nie były zrozumiałe – Wyłączenie telefonów? Brak artykułów w sklepach?… Na koniec każdy otrzymał pamiątkową świeczkę, którą można było zapalić w domu o godz. 19.30 dla uczczenia ofiar tamtych wydarzeń.

Wracając przez miasto, widzieliśmy moc motywów bożonarodzeniowych, kolorowe ozdoby, błyszczące witryny sklepowe pełne asortymentu świątecznego. Tylko część zabieganych przechodniów ma świadomość, jak dalece zmienił się obraz polskiego krajobrazu od tego z lat 80. Wolność trzeba szanować i pielęgnować.

                                                                                                          Justyna Michta