Odwiedzamy Teatr Wielki w Łodzi

W dniu 5 kwietnia odbyła się wycieczka autokarowa do Łodzi. Wzięli w niej udział uczniowie klas 4, 5a i 5b. Celem wyjazdu było obejrzenie przedstawienia baletowego pt. „Kopciuszek”, baletu w jednym akcie.
Choć istnieje podobno 700 wersji baśni o Kopciuszku, historii tej chyba nikomu nie trzeba objaśniać. Zawsze jest w niej niecnie wykorzystana sierota, jest dobra wróżka, jest piękny i zakochany książę, przede wszystkim zaś – jest zagubiony pantofelek, który będzie pasował tylko na jedną stopę i z czasem pomoże w identyfikacji tajemniczej piękności. Taneczna opowieść o nagrodzie za skromność i karze za pychę doczekała się wielu interpretacji choreograficznych, między innymi Giorgio Madii, przystępując do pracy nad swoją wersją bajki, przeniósł ją w lata 50-te, gdyż tamten czas pozostał w jego pamięci jako „okres odrodzenia marzeń, nadziei i optymizmu”. I tak powstała kolejna wersja wzruszającej historii dziewczynki, nękanej przez złośliwą macochę i jej niedobre córki. Ale na scenie Teatru Wielkiego nie wszystko jest tak jednoznaczne jak w opowieściach Charlesa Perraulta i braci Grimm. Obsypane Złotymi Maskami przedstawienie tryska humorem i zaskakującymi pomysłami inscenizacyjnymi. Jego autorzy umiejętnie balansują między parodią a hołdem dla sztuki baletowej. Podczas tego widowiska nikt się nudził ani przez chwilę:)


Po obejrzeniu sztuki wzięliśmy udział w lekcji muzealnej pt; „Za kulisami teatru”, która dla nas poprowadziła pani Wioletta Bernat. Podczas lekcji dowiedzieliśmy się, że scena to przestrzeń, którą tworzą: scena główna o szerokości 26 m i  głębokości 39, 5 m, liczonej wraz z tylną kieszenią – zasceniem oraz dwie kieszenie boczne. Wyposażona jest w 6 zapadni scenicznych, poruszających się 3 m w górę lub w dół w dowolnej konfiguracji oraz mniejszej zapadni w proscenium. Na scenę może wjeżdżać 14 wózków o wymiarach 16,5 x 2,7 m z prawej, lewej i tylnej kieszeni. Teatr posiada też scenę obrotową o średnicy 16 m, zawieszoną na ścianie kieszeni tylnej. Wszystkie urządzenia napędowe sceny sterowane są elektronicznie. Nad sceną zamontowanych jest 16 sztankietów o napędzie elektrycznym i 25 sztankietów linowych do podnoszenia i opuszczania elementów dekoracji.

Scena wyposażona jest w nowoczesny park oświetleniowy z 600 reflektorami, zasilanymi przez 450 regulatorów, w tym 150 mobilnych. Fosa orkiestrowa mieści 70 muzyków. Widownia teatru liczy 1074 miejsca.

Wycieczkę zorganizowała pani Agata Mroczkowska, opiekunami były panie Urszula Pomarańska i Justyna Michta oraz pan Piotr Kamiński.