W świątecznym nastroju

Jest mnóstwo rzeczy, które przyniosły mi wiele dobrego,

choć nie przyniosły mi żadnego zysku.

Taką rzeczą są właśnie święta Bożego Narodzenia.

Charles Dickens – Opowieść wigilijna

W przedświątecznym tygodniu uczniowie klasy II gimnazjum postanowili wprowadzić
w szkole bożonarodzeniową atmosferę i podzielić się nią z rodzicami oraz społecznością szkolną, prezentując własną wersję przedstawienia pt.: Opowieść wigilijna.

W środowy wieczór 20 grudnia na szkolnym korytarzu powitali rodziców i odegrali premierowy spektakl, w którym wystąpili wszyscy uczniowie. Drugie przedstawienie odbyło się w czwartek 21 grudnia i mogli je obejrzeć uczniowie klas starszych szkoły podstawowej oraz gimnazjum.

Na scenę wchodzili kolejni aktorzy, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu, doskonałej grze
i otwartości porwali publiczność i zdołali zabrać ją do dziewiętnastowiecznego Londynu. Na szkolnej scenie zaprezentowali historię skąpca mającego za nic Boże Narodzenie. Na szczęście dzięki wizytom duchów, dostrzegł swoje prawdziwe oblicze i postanowił się zmienić.

Akcja rozgrywała się nie tylko na scenie, ale również za nią. Jedna z postaci tańczyła taniec ducha zakutego w łańcuchy, a rzucany przez nią cień widoczny był dla publiczności, co wzmogło napięcie i wprowadziło nastrój grozy.

Finałem spektaklu była nowa wersja słynnego hitu Alleluja, w której zmienione słowa idealnie podkreślały charakter świąt i bożonarodzeniowe przesłanie, a zgaszone światła
i piękny głos wykonawców piosenki pozwolił publiczności na chwile refleksji.

Aneta Krasińska