Spotkanie z okazji Święta Niepodległości

 10 XI 2016 r. w przeddzień Święta Niepodległości w Zespole Szkół im. Ks. Jana Twardowskiego w Bożej Woli odbyło się szczególne spotkanie. Tego dnia mieszkańcy okolicznych miejscowości wraz z przedstawicielami społeczności szkolnej zebrali się, by wspólnie uczcić i świętować 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tematykę wspominanych wydarzeń przybliżyła obecnym emerytowana nauczycielka historii – p. Krystyna Gotowiec, która była wieloletnim pracownikiem szkoły w Bożej Woli. Wszyscy chętnie zapoznali się z historią rozbiorów Polski, utworzenia Legionów i powrotu naszego kraju na mapę Europy. Nawet dzieci były zainteresowane i bardzo zasłuchane. Swoją nową wiedzą mogły się później pochwalić, biorąc udział w konkursie dla najmłodszych i odpowiadając na niełatwe pytania. Np. „Jak nazywany był Józef Piłsudski przez swoich żołnierzy?” ( odp. Dziadek).

Wszyscy wykonali okolicznościowe kotyliony, a najmłodsi uczestnicy – uczniowie szkoły podstawowej i przedszkola – malowali ilustracje przedstawiające m.in. Józefa Piłsudskiego, jego wiernych żołnierzy oraz symbole wojskowe i patriotyczne. Uwieńczeniem prac plastycznych było sporządzenie plakatu nawiązującego do obchodów niepodległościowych.

Podczas spotkania śpiewano piosenki patriotyczne, co sprawiło moc radości, wyzwoliło pozytywne emocje i odkryło wiele talentów. Na ten cel został opracowany śpiewnik, który z pewnością uświetni niejedno podobne spotkanie z rodziną lub w gronie przyjaciół. Rozbrzmiewały „Legiony”, „Wojenko”, O, mój rozmarynie”, „Przybyli ułani” i kilkadziesiąt innych piosenek z czasów I i II wojny światowej. Śpiewającym akompaniowała p. Justyna Michta. Śpiewu nie było końca. Dla wzmocnienia ciała podano słodki poczęstunek.

W miłej atmosferze rozniecił się w szkole ogień patriotyzmu, radości i dumy. Międzypokoleniowy miting przyczynił się do integracji społeczeństwa, nawiązania nowych znajomości, jak również do wyzwolenia ułańskiego temperamentu.

Organizatorzy spotkania – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego „Wspólny Cel” oraz Zespół Szkół w Bożej Woli – serdecznie dziękują przybyłym za obecność i wyrażają nadzieję na przeprowadzenie w przyszłym roku podobnej akcji.