Uczniowie klasy 5 z wizytą w Teatrze Lalka

W minioną środę 9 stycznia uczniowie klasy 5 wraz z wychowawczynią oraz polonistką udali się do Teatru Lalka na przedstawienie pt.: Alicja w Kranie Czarów.

Tytułowa Alicja trafia do magicznej krainy, gdzie zależnie od jej potrzeb i wyobrażeń wciąż zmienia się jej wzrost. Kiedy chce jest kilkucentymetrową dziewczynką, a innym razem osiąga wzrost ponad dwóch metrów. Oprócz aktorki do tej roli wykorzystane zostały odpowiedniej wielkości lalki symbolizujące przemianę Alicji. Na scenie pojawił się m.in. Królik, Kapelusznik, Księżniczka i Kucharka. Wszystkie postaci były równie tajemnicze co cała Kraina Czarów, a wyobraźnia Alicji nie znała granic.

Przedstawienie bardzo różnorodne, choć budzące wątpliwości młodej publiczności nabrało nowego wymiaru podczas zwiedzania kulis. Aktorka grająca w spektaklu, pani Beata Duda-Perzyna pokazała nam scenę oraz kulisy. Wyjaśniła także rolę światła i efektów specjalnych wykorzystywanych w przedstawieniu. Następnie przeszliśmy do pracowni, w których wykonywane są lalki do spektakli lub naprawiane są te, które uległy zniszczeniu podczas gry. Później pani Duda – Perzyna zaprosiła nas do garderoby, gdzie opowiedziała o charakteryzacji i perukach. Na koniec zaś zaprezentowała nam różne rodzaje lalek biorących udział w przedstawieniach w teatrze.

To była bardzo pouczająca wizyta. Okazało się, że praca aktora lalkowego wcale nie jest łatwa. Czasem wymaga siły, by przez całe przedstawienie utrzymać laki, a czasem potrzeba cierpliwości do nas – widzów.

Bardzo dziękujemy za tę lekcję, a zdobytą wiedzę już wkrótce wykorzystamy na lekcjach języka polskiego.

Aneta Krasińska