„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”

Dnia 29 listopada wszyscy pierwszoklasiści ze szkół mieszczących się na terenie Gminy Baranów przybyli do naszej szkoły na szkolenie przygotowane przez samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego oraz Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w ramach kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”.

Podczas szkolenia dzieci uczyły się bezpiecznego zachowania na drodze. Jednak głównym celem tego spotkania było pokazanie dzieciom jak ważne, zwłaszcza jesienią i zimą, jest noszenie elementów odblaskowych. Te małe elementy mogą uratować życie tak dzieci jak i dorosłych. Uczestnicy szkolenia mieli możliwość zobaczyć, jak widoczna dla kierowcy samochodu jest osoba z odblaskiem i bez niego. Kierowca jadący po zmroku widzi osobę poruszającą się po drodze bez odblasków z odległości 30 metrów, a mającą na sobie element odblaskowy z odległości 150 metrów.

W ramach kampanii dzieci otrzymały wyprawkę, w skład której wchodzą elementy odblaskowe w formie zawieszek – można je przypiąć do ubrania lub plecaka, opaski odblaskowej oraz opaski LED, którą można założyć na rękę nogę lub obuwie.

Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy spotkania, wiedząc jak ważne jest noszenie odblasków, nie schowają otrzymanych elementów odblaskowych do szuflady, ale będą je wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem.

Wychowawczyni klasy I

Małgorzata Jankowska