Śladem „Kamieni na szaniec”

            W pochmurny poranek 15 marca 2018 roku uczniowie klasy 7 udali się na wycieczkę do Warszawy. Wyprawa była dosyć niecodzienna, bo polegała na odbyciu spaceru edukacyjnego śladami bohaterów lektury „Kamienie na szaniec”. Odwiedzaliśmy różne miejsca w stolicy, które łączyły się z Alkiem, Zośką i Rudym.

            Byliśmy na alei Szucha w dawnej siedzibie Gestapo, gdzie torturowano m.in. Janka Bytnara „Rudego”. Obecnie znajduje się tu Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Muzeum to jest jednym z najlepiej zachowanych miejsc hitlerowskiej kaźni Polaków w Warszawie. Pani przewodnik mówiła nam, że gdyby ściany cel mogły mówić, to przekazałyby niewyobrażalnie okrutne historie, których doświadczyli Polacy.

            Z alei Szucha pojechaliśmy na Krakowskie Przedmieście pod pomnik Kopernika, bo był on przedmiotem słynnej akcji „kopernikowskiej” i przyczynił do nadania Alkowi pseudonimu „Kopernicki”. Kolejny przykład Małego Sabotażu dotyczył zdjęcia flagi niemieckiej z budynku, gdzie obecnie mieści się galeria „Zachęta”.

            Podczas wędrówki nie mogło nas zabraknąć na ulicy Długiej przy Arsenale, gdzie miała miejsce najsłynniejsza akcja Szarych Szeregów i odbicie Rudego. Stamtąd udaliśmy się jeszcze pod Pawiak – największe niemieckie więzienie polityczne okupowanej Polski.

            Podczas spaceru czytaliśmy wybrane fragmenty książki „Kamienie na szaniec”- adekwatne do danego miejsce, w którym się znajdowaliśmy. Spacer dostarczył uczniom wiele mądrych, ważnych treści historycznych i patriotycznych, a fakt, iż poruszaliśmy się po mieście komunikacją miejską, zapewnił dodatkową atrakcję.

            Wycieczka uzupełniła treści dotyczące omówienia książki Aleksandra Kamińskiego.

Opiekunowie: p. Justyna Michta i p. Maciej Mariański uznali, że uczniowie klasy 7 byli grzeczni i nie sprawili kłopotów wychowawczych, za co dziękujemy.

                                                                                                                      Justyna Michta