^Back To Top
  
  
  
Get Adobe Flash player

Sto na Sto

„MOJE MIASTO BŁONIE… POWSTANIE WARSZAWSKIE 1944”

„MOJE MIASTO BŁONIE… POWSTANIE WARSZAWSKIE 1944”

            09 października szóstoklasiści pod opieką p. Justyny Michty wybrali się na wycieczkę do Błonia. Co prawda bywają tam na co dzień, ale w Muzeum Ziemi Błońskiej byli pierwszy raz. Muzeum mieści się w dawnej Poniatówce i udostępnia ciekawe zbiory eksponatów – na wystawach stałych i czasowych.

My obejrzeliśmy czasową wystawę poświęconą powstaniu warszawskiemu, w którym niemały udział mieli błonianie i samo Błonie. Przez Błonie właśnie, jak się dowiedzieliśmy, przeszło 30 000 powstańców, tu też członkowie Rady Głównej Opiekuńczej organizowali pomoc żywieniową ( ok. 2 000 porcji dziennie), pomoc medyczną – przy ulicy Warszawskiej znajdował się szpital. Dziś w tym miejscu zobaczymy pamiątkową tablicę.

Uczniowie z uwagą poznawali historię swojego miasta i kraju. Dowiedzieli się, że rondo funkcjonujące w Błoniu ( na trasie do Rokitna) nosi nazwę „Bagno”, a jest to pozostały po wojnie kryptonim tego miejsca.

Wycieczka spełniła cele edukacyjne, sprawiła też niemałą radość – po drodze zatrzymaliśmy się na małą rozrywkę w Parku „Bajka”. Podróż pociągiem omijanym na co dzień również sprawiła uciechę.

Muzeum Ziemi Błońskiej zaprasza na wystawy stałe i na warsztaty.

                                                                                              Justyna Michta

Copyright © 2013. KIDS ScHO0L Rights Reserved.